Choď na obsah Choď na menu
 


 Cyklistika a naše zdravie

 Časté zdravotné problémy

 

   Cyklistický boom posledného desaťročia dvadsiateho storočia so sebou prináša jeden zaujímaví aspekt. Na bicykel sadá stále väčší počet ľudí, ktorí chcú riešiť svoje zdravotné a fyzické problémy prostredníctvom „kola“. Tak prichádza uspokojenie a eufória z jazdy na bicykli a to sa stáva súčasťou životného štýlu. ObrázokUž nám prestáva vyhovovať základný model bicykla, investujeme ďalšie tisíce na inováciu bŕzd, prehadzoviek a ďalších doplnkov. Nejazdíme v teplákoch, ale máme kvalitné cyklistické oblečenie. A jazdíme,  zvyšujeme dávky kilometrov a čas strávený v sedle a náhle...  niečo začína bolieť - tu koleno, chrbát.

 

   Málokto z nás v začiatkoch cyklistickej „kariéry“ investoval do svojho zdravia a premýšľania čo bude ak... . Čím sme totiž starší, tým viac by sme mali na svoje telo myslieť. Jazdiť na bicykli neznamená len zvládnuť techniku jazdy a dokázať sedieť niekoľko hodín v sedle, ale naučiť sa predovšetkým dbať o svoje zdravie, svaly a kĺby. Kvôli tomu predsa  začalo mnoho z nás jazdiť.

 

   Najčastejším a prvým problémom, ktorý sa dostaví, keď začneme jazdiť pravidelne, je bolesť sedacieho svalu. Nezúfajte. Týmto problémom sme prešli všetci. Behom mesiaca si kritická časť tela zvykne a bolesť ustane, alebo sa prejaví niekoľko prvých minút na začiatku tréningu. Ďalšou problematickou skupinou, ktorá je postihovaná pravidelnou záťažou sú svaly na rukách, šľachy a kĺby v kolene. Cyklistika je bohužiaľ v nevýhode v tom, že zaťažuje predovšetkým dolné končatiny na pomerne dlhý časový úsek. Tým dochádza k skracovaniu svalov. Preto je dobré pred jazdou sa trochu natiahnuť dopredu a dozadu.

 

   Aby sme predišli únave, dôležité je vždy začať rozumne, nepreceňovať svoje sily a keď sa vyskytnú niektoré problémy a príznaky pri pretrénovaní, obmedziť jazdu alebo vyhľadať pomoc lekára.  Len tak získame k športu lásku a pevnú väzbu.

 

Najčastejšie ochorenia, ktoré spôsobuje nevhodná jazda na bicykli:

 

○ vysoký krvný tlak

○ onemocnenie srdca 

○ funkčné choroby obehového systému

○ onemocnenie žíl dolných končatín

○ dýchacie problémy

○ onemocnenie pohybového systému

 

Prakticky sú ovplyvnené všetky najdôležitejšie systémy ľudského organizmu.

 

 

 Správny príjem tekutín

 

   Voda je neodmysliteľnou súčasťou výživy rovnako ako živiny, minerálne látky a vitamíny. Priemerný človek vydá denne 2,5 l vody, z toho 1,5 l močom, 0,6 l potením a 0,3 l sa spotrebuje na metabolické procesy pri spracovaní živín.

 

   U cyklistov je výdaj tekutín vyšší a to hlavne potením. V niektorých prípadoch, v extrémnych klimatických podmienkach môže byť strata potením až 4 l. Taktiež dochádza k strate minerálnych látok. Pre porovnanie tohto deficitu sa vžil v športovej terminológií názov pitný režim.

Keď nedochádza k vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, dochádza v organizmu ku dehydratácii. Závažné problémy môžeme pozorovať, keď objem tekutín v tele poklesne o viac ako 6 %. Dôsledky sa na začiatku prejavia poklesom duševnej a fyzickej výkonnosti, postupne dochádza ku zhoršeniu obehu, stúpa krvný tlak... a môže dôjsť až k obehovému kolapsu.

 

   Ako vhodné nápoje pred výkonom môžeme označiť pravý čaj, šípkový čaj, čistú pitnú vodu s citrónovou alebo pomarančovou šťavou. Vylučujú sa minerálky a nápoje so sýtením oxidu uhličitého.

 

Zaujímavosť:

   V otázke pitia kávy existuje vo svete určitá liberalizácia. Doporučuje sa vypiť asi 45 minút pred štartom šálku kávy, ktorá zlepšuje aktivitu nervovej sústavy, zlepšuje funkciu srdca a stimuluje premenu tukov.

 

Zaujímavé údaje ľudského tela vo vzťahu  ku cyklistike

 

   Motorom všetkých našich konaní je srdce. Kľudová tepová frekvencia je okolo 70 tepov za minútu, u špičkových športovcov je okolo 50- 40 tepov. Najnižšiu nameranú mal Eddy Merckx, jeho tep dosahoval iba 38.

 

   Za kľudných podmienok prečerpá srdce za hodinu 300 l krvi, za celý život okolo 70 rokov to je 200 mil. litrov krvi. U športovcov sa honota prečerpanej krvi zvyšuje na 20 litrov za minútu.

 

   Pri pravidelnej cyklistickej činnosti, ktorá trvá dostatočne dlhú dobu dochádza k postupnému zlepšovaniu činnosti srdca. Srdce ako každý iný sval tréningom zlepšuje svoju kvalitu a prekrvenie srdečnej svaloviny. Dochádza tiež k znižovaniu cholesterolu v krvi.

 

   Ďalším dôležitým orgánom cyklistiky sú pľúca. Dýchanie, podobne ako srdečná činnosť je veľmi dôležitá, tam dochádza k okysličovaniu krvi a výdaju oxidu uhličitého. Celkový objem pľúc je 4 l, tréningom sa zvyšuje k extrémnym 7 l objemu.

 

Obrázok

 

 

 

SOULEK, I. – MARTINEK, K. Cyklistika. 2.vyd. Praha: Grada Publishing spol. s. r. o., 200. 10s. ISBN 80-7169-951-9