Choď na obsah Choď na menu
 


   Väčšina moderných bicyklov je založená na princípoch starších ako 150 rokov. Prvý pedálový bicykel bol velociped z roku 1865, ktorý zostrojil Michaux vo Francúzku. Bol veľmi ťažký a hrubé železné obruče spôsobovali, že jazda na ňom bola sprevádzaná otrasmi, takže dostal prezívku ,,kostitras,, . Dnes sú niektoré bicykle také ľahké, že sa dajú dvihnúť jedným prstom.

 

 

Marin Mount Vision

Tento ľahký horský bicykel mal ako prvý závesy na predných aj zadných kolesách a získaval víťazstvá v terénných pretekoch. Hlboko rýhované pneumatiky sú tvrdé a dobre zaberajú na sypkých povrchoch. Rúrky sú vyrobené z hliníka leteckej kvality.

 

Obrázok

 

 

GTRZ 1000 Racer

Pretekársky bicykel, má znížené riadidlá, aby sa jazdec mohol zohnúť a znížiť tak odpor vzduchu. Má úzke, vysoko nahustené pneumatiky a prevody ,,derailleur,, s tesnou reťazou.

 

Obrázok

Lotus Sport

Lotus, lepšie známy svojími športovými automobilmi, predstavil v roku 1992 pretekárský bicykel netradičného vzhľadu. Namiesto tradičných zvarených oceľových rúrok je tento bicykel odliaty zo silnejšieho a ľahšieho kompozitného uhlíkového vlákna. Nové trojpákové riadidlá poskytujú jazdcovi ultranízku polohu

 

Obrázok

 

 

 

VOJTECH BEDNAROVIC A spol, Svet v pohybe - encyklopédia dopravy, vydavateľstvo Ikar a.s. Bratislava, roku 2002, ISBN 80-551-0280-5