Choď na obsah Choď na menu
 


Názov: Cyklotrasa na Skárošskú vyhliadku

 

Dĺžka trasy: sca 40km

 

Trvanie jazdy na bicykli: 6h 30min

 

Prevýšenie: Najnižší bod: Nižná Hútka 214 mnm

                     Najvyšší bod: Skárošská vyhliadka 798 mnm

 

Náročnosť cyklotrasy hodnotenie od 1 po 10: náročnosť: 7  

Najkrajšie miesto: Skárošská vyhliadka - výhľad na Košickú kotlinu a okolie

Druh bicykla:horský bicykel

Geografická lokalita: južná časť Košickej kotliny, Slánske vrchy - Malá a Veľká Márovka, , územie Maďarskej republiky – Bekeho Chata

 

 

   Cyklotrasu možte začať z ľubovoľného miesta v okolí Košíc. My si zvolíme ako začiatok prímestskú časť Krásna nad Hornádom. Pokračujeme po hlavnej ceste cez dediny Nižná Hútka, Bohdanovce, Rákoš. Na kopci pred Slancom zabočíme na asfaltovú cestu, ktorá vedie ku jazere a rekreačnej oblasti Izra. My sa však vydáme na chatu Karolka . Hned ked vojdeme do lesa, zabočíme na asfaltovej ceste doprava.  Pokračujeme do kopca až dorazíme ku turistickej značke Veľká a Malá Márovká. Odtiaľ sledujeme žltú značku, ktorá vedie až Obrázokku vyhliadke. Posledných pár metrov pred vyhliadkou odporúčame prejsť peši – posledné strmé stúpanie vedie ku skale, odkiaľ sa naskytá výhľad na panoramu Košíc. Za pekného počasia je vidieť vrcholky Tatier.  

 

   Cestu späť si môžete naplánovať. 1.)Buď sa pustíte po neudržiavanej lesnej ceste do dediny Skároš, čo trvá sca 1,5 hodíny peši, avšak musíte sa vrátiť ku Malej Márovke alebo 2.) prejdete na Maďarskú stranu-hned ako zídete dole z vyhliadky po strmej ceste pustíte sa doľava po nenapadnej turistickej trase, obídete Bekeho chatu po pravej strane - (sledujeme biele krížiky na stromoch) a po polhodine chôdze - ,,neudržiavaná lesná cesta,,  sa napojíte  na asfaltovú cestu, ktorá vedie do Hollohazy - dedinky na hraniciach, túto alternatívu odporúčam :) . Pokračujete cez obce mikroregiónu Hornád – Skároš, Ždaňa, Čaňa, Geča, Valaliky.