Choď na obsah Choď na menu
 


Názov:  Cyklotrasa na Boldogkovaralja var

 

Dĺžka trasy: sca 90km

 

Trvanie jazdy na bicykli: 8h 30min

 

Prevýšenie: jedná sa o menej náročnú cestu s prevýšením do 200 m s miernym stúpaním a klesaním

 

Náročnosť cyklotrasy hodnotenie od 1 po 10: náročnosť: 5  

Najkrajšie miesto: hrad Boldogkovaralja var

Druh bicykla: horský bicykel

Geografická lokalita: južná časť Košickej kotliny, Slánske vrchy – územie Madarskej republiky, Boršodsko-abovsko-zemplínska župa

 

  Cyklotrasu začíname v mestskej časti Košice-Barca a pokračujeme na obec Čaňa.  Hneď na začiatku filiálnej obce Ždaňa, za mostom, odbočíme doprava podľa tabuľky Trstené pri Hornáde. ObrázokPokračujeme stále na juh k hraničnému priechodu, kde sa asfaltová cesta mení na poľnú. Ňou dôjdeme do malej dedinky s názvom Keked.  Pri vyjazde z poľnej cesty na asfaltovú nevchádzame do dediny, ale zabočíme doprava , kde sa cesta začína mierne kľukatiť. Postupne prechádzame maďarskými dedinami   Abaujvár, Zsujta, Gonc, Goncruszka, Vilmány a turisticá oblasť Vizsoly. V tejto obci sa nachádza archeologická lokalita of the miocen age of the Earth history, gregokatolický a rimokatolický kostol, kde je uložená Biblia z roku 1590. Pokračujeme po hlavnej ceste a za železničným priecestím zabočíme doľava,  v diaľke môžeme zazrieť hrad, ovocné sady a vinárske záhrady. Späť sa vraciame tou istou cestou, prípadne za Goncom môžme zabočiť na Hidasnemeti a pokračovať po hlavnom cestnom ťahu do Košíc.

 

Informácie o hrade:

 

Stále expozície:
v pivnici hradu: Výstava minerálov; Výstava sôch - Môžeme si prezrieť sochy Istvána Borsosa; Výstava cínových vojačikov - expozícia miniatúrnych cínových vojačikov predstaví bitku pri Muhi v roku 1241, na stolnom modeli s plochou 8,5 m2.

Otváracie hodiny hradu:

od 1. apríla do 31. októbra pondelok 10-18 hodín
utorok-nedeľa 9-18 hodín

Informácie:

Hrad Boldogkőm, H-3885 Boldogkőváralja
Telefon: (+36 46) 387 720
Obecný úrad samosprávy Boldogkőváralja
H-3885 Boldogkőváralja, Petőfi út 28.
Telefon/Fax: (+36 46) 387 703

 

4. augusta | Hradné dni v Boldogkő

 

 

 

 

                                        Zdroj: http://www.eszakivarak.hu