Choď na obsah Choď na menu
 


Názov : Cyklotrasa na Kojšovu  hoľu

 

Dĺžka trasy: sca 70km

 

Trvanie jazdy na bicykli: 6h 30min

 

Prevýšenie: Najnižší bod: Košice 230 mnm

                    Najvyšší bod: Kojšova hoľa 1246 mnm

   

Náročnosť cyklotrasy hodnotenie: ťažká

Najkrajšie miesto: Kojšova hoľa

Povrch: prevažne asfaltová cesta – nerovná a kamenistá

Druh bicykla: horský bicykel

 

Geografická lokalita: Volovské vrchy - Kojšovská hoľa

 

   Na každú namáhavú cestu sa treba dobre pripraviť. Výnimkou nie je ani výstup na Kojšovu hoľu za pomoci bicykla. Hlavne sa treba večer dobre vyspať a ráno sa zdravo naraňajkovať. Ostatné – energia a chuť do pedálov už príde samé.

 

   My si zvolíme ako začiatok cyklotrasy mesto Košice – mestskú časť Myslava. Na druhú stranu do obce Hyľov sa dostaneme dvoma spôsobmy: Jednoduchšie je pokračovať na Nižný Klatov, kde sa začína mierne stúpanie , alebo sa vyberieme akolo rekreačnej oblasti Bukovec cez priesmyk Baška. Na konci obce Bukovec zabočíme doprava a stúpame po asfaltovej ceste do Hyľova. Mierným klesaním pokračujeme po hlavnej ceste do Zlatej Idky. V obci je možné zazrieť pozostatky baníckej činnosti z čias Rakúsko Uhorska. V dedine je veľmi zlé značenie na hoľu, preto odbočíme doprava ešte pred obecným úradom a stúpaním sa dostaneme ku športovému ihrisku. Cesta ďalej je veľmi nerovná a kamenistá. Odtiaľto je hoľa vzdialená asi 12 km.

 Obrázok

   Kojšova hoľa sa týči do výšky 1246 mnm a patrí medzi vyhľadávané rekreačné miesta počas celého roka. Na jej vrchole je postavená meteo stanica. Celá je pokrytá nízkou vegetáciou, čím umožňuje výhľad na všetky štyri svetové strany. Hojne sa tam vyskytujú lesné plody a byliny.

  

    

   Cestu späť si môžme skrášliť okolo vodnej nádrže horný Bukovec . Pred stúpaním do obce Hyľov odbočíme doprava a prejdeme cez závory. Pokračujeme po asfaltovej ceste porastenej hustou vegetáciou. Aj napriek tomu je cesta hladká a príjemná. Na konci pri bráne hľadáme lesnú cestičku do kopca, ktorá sa po pár metroch mení na asfaltku. Prechádzame okolo priehrady a vstupujeme do dediny Bukovec. 

 

Obrázok